Čo áno a čo nie pri štúdiu angličtiny
Pre Jazykovú školu GO napísala Natália Segeňová
V jednom z našich predošlých článkov sme sa zaoberali tematikou správneho učenia sa, ale dnes si zhrnieme niekoľko pravidiel, respektíve zákazov a rád pri učení sa, ktoré nám môžu byť jedine prínosom. Number one je: neučíme sa nad našu úroveň. Človek je pochopiteľne zvedavý, hlavne, keď sa jazyku úprimne venuje má automatický a úžasný záujem rozširovať svoje obzory. Podobný prístup chválime, nie je na ňom nič zlé, ale je nutné sa venovať textom alebo materiálom, ktoré buď priamo zodpovedajú naším znalostiam, alebo sú o trochu nad našu úroveň.
Druhým bodom: samotné hodiny angličtiny nikdy nestačia. Spomínané rozširovanie znalostí a ich cibrenie pomocou iných materiálov sa do istej miery automaticky očakáva. Je osobnou výzvou študenta otestovať sa, či svoje dosiahnuté znalosti vie aplikovať aj v prostredí nevytvorené a nemodelované lektorom. Na hodine lektor rozhoduje o materiáloch, téme a postupe. Mimo hodín študentovi radí, akým smerom by sa mal uberať. Napríklad BBC News je skôr vhodné pre značne pokročilých študentov, historické drámy a dokumentárne filmy tobôž, ale ľahká beletria sa hodí aj pre mierne pokročilých. pričom rozprávky radíme k falošným začiatočníkom.
Po tretie, opakovanie je nezanedbateľnou súčasťou. Starým učivom si povinne treba prejsť, hlavne pri obmedzenom kontakte náš mozog nepoužívané poznatky jeden po druhom vyhadzuje. Naša pamäť je tak naprogramovaná, hoci stále platí staré-známe klišé: opakovanie je matkou múdrosti. Ďalej, či je to gramatika, výslovnosť alebo slovná zásoba, učíme sa všetko naraz a nevyberáme si. Každá súčasť jazyka je prepojená s druhou, možnosť výberu je v tejto situácii klamom a iba na škodu.
Ak zanedbáme gramatiku, miesto "I've been thinking" poviete "I'm thinking" (premýšľal som a premýšľam; v prvom prípade naznačujeme, že sme sa nad tým zamýšľali už dlhšiu dobu, čo dáva tvrdeniu váhu. V druhom chceme niekomu povedať, nech nám dá čas, pretože práve o niečom premýšľame). Ak ide o výslovnosť, miesto "fly" (flaj; lietať) povieme "flay" (flej; drať z kože) a ak o slovnú zásobu, nebudeme všeobecne schopní sa vyjadriť na hlbšej úrovni, lebo nám bude chýbať potrebná slovná zásoba.
Po piate, čo platí pre vášho známeho alebo niekoho iného nemusí na vás! Hodiny sú vám šité ako na mieru. Každý sa učí inak a lektor toto nielenže pozoruje, ale následne radí študentovi, čo mu môže pri učení pomôcť. Po svete chodí neúrekom ľudí, ktorí vám garantujú úspech, ak vyskúšate ich spôsob. Podobné rady sú typicky na škodu, sláva druhých vám vie byť skazou a iba človeka popliesť, hlavne ak si nový zaručený spôsob a váš starý odskúšaný protirečia. Často ide o to isté, len podané iným štýlom, a tu sa dostávame k šiestemu pravidlu: držať sa toho, čo na vás funguje. Učíte sa najlepšie počúvaním pesničiek? Počúvajte ich často. Čítaním beletrie? Čítajte. Hovorením? Požiadajte lektora, aby ste mali čisto konverzačné hodiny.
Radi sa učíte nové frázy a slová? Lektor vám dá zoznam. Ak to funguje, netreba to meniť. Neviete, čo na vás funguje? Spýtajte sa lektora. Experimentujte. Určite na to prídete. Po siedme, pýtať sa, pýtať sa, pýtať sa.
Ak nerozumiete, lektor je tu pre vás. Ak ste našli nejakú vetu, frázu alebo slovo, z ktorých sa neviete vymotať, pýtajte sa. S týmto je spojená ôsma rada: rozprávajte. Či vám pomáha skôr to alebo ono, všeobecným pravidlom je, že bez anglickej konverzácie si jazyk nepodmaníte. Pýtať sa, pýtať sa a pýtať sa a rozprávať, rozprávať a rozprávať. Nervozita je samozrejmou, chyby taktiež, pričom oboje sa praxou strácajú. Toto je mottom snáď každého remesla.
Po deviate, nie zajtra, nie budúci týždeň, ale dnes. Ak sa chcete začať učiť, najlepšie je využiť moment inšpirácie a do učenia sa pustiť. Týka sa to všeobecne záujmu o jazyk, ktorý sa typicky odkladá na ďalší týždeň, mesiac, rok a podobne, alebo aj o vyššie spomínané opakovanie a kontakt s jazykom mimo hodín. A posledné, nebojte sa. Či už vlastných chýb, alebo že vám to pôjde pomaly a ťažko. Lektor to berie ako samozrejmosť a nie je to vašou osobnou vizitkou. Je ťažké popasovať sa s vlastným mozgom, ale nech sa bráni akokoľvek, nie je to nemožné. Spoločnými silami a s pomocou lektora sa naučíte všetko a ak sa budete držať menovaných rád a zákazov, sami si pomôžete k istému úspechu.